پایگاه علمی-پژوهشی پارس مدیر
آموزش تحلیل آماری مدیریت و مهندسی صنایع

تحلیل آماری مدیریت تحلیل GIS پایان نامه مدیریت
ارسال پیام
کانال تلگرام پارسمدیر

جزوه آموزش کامل و کاربردی مدل TOPSIS در مدیریت

آشنائی با مدل کانو Kano

آموزش طراحی پرسشنامه تاپسیس TOPSIS

کتاب تصمیم‌گیری چندمعیاره فازی ، فصل ششم

منبع: حبیبی، آرش.، ایزدیار، صدیقه.، سرافرازی، اعظم. (1393)، تصمیم‌گیری چندمعیاره فازی، انتشارات کتیبه گیل

واژه TOPSIS مخفف Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution به معنی روشهای ترجیح براساس مشابهت به راه حل ایده‌آل است. این مدل توسط هوانگ و یون در سال ۱۹۸۱ پیشنهاد شد. سایت پارس‌مدیر برای اولین بار در ایران امکان دانلود نرم افزار TOPSIS را فراهم کرده است. همچنین برای مطالعه بیشتر به بخش آموزش کاربردی TOPSIS رجوع کنید. مجموعه اسلایدهای آموزشی تکنیک تاپسیس به صورت فایل های پاورپوینت و pdf به همراه مثال حل شده پیوست شده است. با این وجود بهتر است به همین جزوات اکتفا نکنید و حتما بخش آموزش کاربردی تکنیک تاپسیس را مطالعه کنید. برای هرگونه بحث بیشتر با گروه تخصصی پارس مدیر ارتباط برقرار کنید.

طراحی ماتریس تصمیم (پرسشنامه تاپسیس)

طراحی پرسشنامه برای تکنیک تاپسیس به مفهوم ماتریس تصمیم بر می‌گردد. بیشتر تکنیک‌های تصمیم‌گیری چندمعیاره با ماتریس تصمیم آغاز می‌شوند. ماتریس تصمیم به ماتریس ارزیابی m گزینه براساس n معیار گفته می‌شود. در این ماتریس به هر گزینه براساس تک تک معیارها امتیازی داده می‌شود. این امتیاز می‌تواند یک داده واقعی مانند سن، وزن یا قیمت گزینه مورد نظر باشد یا براساس طیف لیکرت و ارزیابی کیفی باشد. بنابراین یک نمونه ماتریس تصمیم می‌تواند به صورت زیر باشد:

نمونه ای از ماتریس تصمیم که حکم پرسشنامه را نیز دارد

  سن تحصیلات کاریزما پیشینه
سوف        
مادلین        
راجر        

 

براساس پرسشنامه فوق سن و پیشینه مقادیری واقعی دارند اما کاریزما و تحصیلات به صورت کیفی نظر دهی می شوند. دقت کنید در زمینه ارزیابی گزینه‌ها براساس هر معیار به صورت کیفی معمولا از طیف لیکرت نه درجه استفاده می شود. (دانلود آشنایی با طیف لیکرت و انواع مقیاس زبانی ) در ارزیابی کیفی گزینه ها در تکنیک تاپسیس فازی معمولا از مقیاس هفت درجه استفاده می‌شود.


تحلیل فازی پارس مدیر

فصل ششم: تکنیک تاپسیس فازی

آشنایی با تکنیک تاپسیس

طراحی پرسشنامه تکنیک تاپسیس

آموزش تکنیک تاپسیس فازی

دانلود مجموعه تاپسیس: کتاب، مقاله و اسلاید

ترجمه مقاله چن در زمینه تاپسیس فازی

سرفصل های کتاب تصمیم گیری چندمعیاره فازی

درباره پارس‌مدیر

درباره پارس‌مدیر

پایگاه علمی-پژوهشی پارس‌مدیر کانون اندیشه پژوهشگران مدیریت و مهندسی صنایع است. آموزش روش تحقیق علمی مدیریت، آموزش نگارش پایان نامه و مقاله، آموزش و لینک دانلود نرم‌افزارهای تخصصی، راهنمای کامل ارشد و دکتری، خلاصه کتاب، پایگاه مقاله مدیریت و زبانکده مجازی در دسترس دانشجویان مدیریت و مهندسی صنایع قرار دارد.

پارس‌مدیر بزرگترین وب سایت ویژه دانشجویان و پژوهشگران تحصیلات تکمیلی مدیریت و مهندسی صنایع است. .

پذیرش و انجام تحلیل آماری

پایگاه قابل اعتماد پارس‌مدیر

شماره پشتیبانی: ۴۶۷۲۳۹۳ - ۰۹۳۷ ؛ ۸۵۹۵۴۷۷ - ۰۹۰۳

برند پارس مدیر
Copyright © Arash Habibi - Parsmodir.com