پایگاه علمی-پژوهشی پارس مدیر
تحلیل آماری پروژه‌های مدیریت و مهندسی صنایع

تحلیل آماری مدیریت پایان نامه و مقاله پایان نامه مدیریت
ارسال پیام
کانال تلگرام پارسمدیر

پایگاه آموزش کامپیوتر پارس مدیر

كنترل  پانل

كنترل  پنل

کنترل پانل قسمتی از کنسول کنترل کامپیوتر است که یک رابط گرافیکی جهت انجام تنظیمات مختلف در کامپیوتر را در اختیار کاربر قرار می دهد. پانل های کنترلی در فایل هائی با پسوند cpl ذخیره شده اند. هر فایلی که با پسوند cpl در پوشه system32 یا ویندوز ذخیره شود به صورت خودکار در کنترل پانل به نمایش در می آید.

پانل ها از طریق تابع control_RunDLL که در کتابخانه shell32.dll ذخیره شده است اجرا می شوند. همانطور که توضیح داده شد توابع درون کتابخانه ها و در مجموع کتابخانه های DLL جهت اجرا به برنامه rundll32.exe نیاز دارند. دستور اجرای یک پانل به صورت زیر است:

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL sample.cpl

برای مثال در Run عبارت زیر را تایپ کنید تا پنل Accessibility option مشاهده شود:

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL access.cpl

به عنوان یک نمونه می توان به پنل main.cpl اشاره کرد که تنظیمات چندین پنل مختلف در آن ذخیره شده است. به عنوان نمونه پنل اشاره به برخی پوشه های خاص مانند Folder Option و Font در این پنل ذخیره شده اند. همچنین پنل تنظیمات ماوس و کیبورد نیز در همین فایل ذخیره شده اند و در رابط گرافیکی کنترل پنل به نمایش در می آیند. یکی از علل تنوع فایل های ویندوز ویستا نسبت به ویندوز XP در همین پنل ها نهفته است.


برنامه نویسی کنترل پنل

به عنوان یک برنامه نویس VB برای اجرای پنل ها توسط برنامه خود باید شی shell32 را معرفی کنید. برای فراخواندن کتابخانه shell32 فرمان Project/reference را اجرا کنید.

از کادر ظاهر شده گزینه microsoft shell control and automation را انتخاب کنید که معرف همان فایل مشهور shell32.dll است. سپس متغیری مانند sh را از نوع شیء shell معرفی کنید. این متغیر توابع موجود در shell32 را به صورت ویژگیهای متعدد در اختیار کاربر قرار می دهد. از ویژگی controlpanel این شی برای اجرای پنل ها استفاده کنید. یک برنامه نمونه از کار با کنترل پنل را از اینجا دانلود کنید.

Dim sh as new shell
Sh.controlpanel ''Sample.cpl ''
SH.ControlPanelItem "access.cpl"


کلاس شناسائی کنترل پنل

یک پوشه درست کنید و درانتهای نام پوشه با یک نقطه کد {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} را اضافه کنید. این کد کلاس شناسائی کنترل پنل است. به این ترتیب پوشه تبدیل به کنترل پنل می شود.


مسیر پنل ها در ریجستری

HLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Control Panel

در کلید cpl می توان فایل های برنامه خود را برای نمایش آدرس دهی کرد. در کلید Extended Properties پنل های پیش فرض سیستم قرار دارند.

درباره پارس‌مدیر

درباره پارس‌مدیر

پایگاه علمی-پژوهشی پارس‌مدیر کانون اندیشه پژوهشگران مدیریت و مهندسی صنایع است. آموزش روش تحقیق علمی مدیریت، آموزش نگارش پایان نامه و مقاله، آموزش و لینک دانلود نرم‌افزارهای تخصصی، راهنمای کامل ارشد و دکتری، خلاصه کتاب، پایگاه مقاله مدیریت و زبانکده مجازی در دسترس دانشجویان مدیریت و مهندسی صنایع قرار دارد.

پارس‌مدیر بزرگترین وب سایت ویژه دانشجویان و پژوهشگران تحصیلات تکمیلی مدیریت و مهندسی صنایع است. .

پذیرش و انجام تحلیل آماری

پایگاه قابل اعتماد پارس‌مدیر

شماره پشتیبانی: ۶۲۳۲۷۶۰ - ۰۹۱۲ ؛ ۴۶۷۲۳۹۳ - ۰۹۳۷

برند پارس مدیر
Copyright © Arash Habibi - Parsmodir.com